2018-2019 Akademik Yılı Bahar Dönemi Erasmus Öğrenim Hareketliliği Sözleşme Süreci

 

2018-2019 Akademik Yılı bahar döneminde Erasmus Öğrenim Hareketliliği kapsamında yurtdışına gidecek olan öğrencilerle 2 Ocak 2019 tarihinden itibaren hibe sözleşmeleri imzalanmaya başlayacaktır. Sözleşmeleri yapabilmemiz için aşağıdaki belirtilen işlemler ve belgeleri (2 adımdan oluşmaktadır.) tamamlayıp 2 Ocak 2019 ve sonrasındaki tarihlerde ofis gün ve saatlerinde Erasmus ofisine belgelerinizi teslim etmeniz gerekiyor:
 

1. Adım Belgeler:
 

 • Kabul mektubu: Pdf olarak bize forward etmeniz yeterli. Daha önceden karşı kurum tarafından bize gönderilmiş ise tekrar göndermenize gerek yok. Eğer kabul mektuplarınızda gün/ay/yıl detayında akademik dönem başlangıç ve bitiş tarihleri yazılı değilse, gideceğiniz üniversitenin web sitesinden bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgi olmaksızın sözleşme yapmamız mümkün değil.
 • Karşı kurumun imzasını taşıyan LA: Pdf ya da orijinal olabilir. Daha önceden karşı kurum tarafından bize gönderilmiş ise tekrar göndermenize gerek yok.
 • Halk Bankası'ndan açılmış vadesiz Euro hesabınıza ait hesap cüzdanı fotokopisi: Halk Bankası hesaplarınızı istediğiniz ilden/şubeden açtırabilirsiniz ancak; BUÜ Şubesi'nden açarsanız hesabınızda banka tarafından kesinti yapılmaz. Bunun için hesap açmaya giderken yanınızda öğrenci belgesi götürmelisiniz. Diğer şubelerden açılan hesaplar için aynı durum geçerli olmayabilir. Bu konudaki sorumluluk size aittir.
   

Hibenizi sizin dışınızda birinin çekebilmesini istiyorsanız güvendiğiniz bir kişi ile "ortak hesap" açtırabilirsiniz. Bu durumda ortak hesap sahibi parayı çekip size aktarabilir. Burada dikkat etmeniz gereken husus, hesaptaki birinci ismin size ait olması gerekliliği.
 

 • Sağlık sigortası: Sigortadan kastedilen gideceğiniz ülkede geçerli olacak olan bir sağlık sigortasıdır. Gideceğiniz ülkenin konsolosluğu talep etmese de sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Kaldı ki, bu zorunlu olmasa bile tercih etmeniz gereken bir şey. Avrupa’da sigortasız şekilde bir sağlık hizmeti almanız yüksek miktarlar ödemenize yol açabilir. Sigortayı yaptırmanın iki yolu var:
   

1. Avrupa Birliği’ndeki bazı ülkeler ile Türkiye’nin sağlık sigortası konusunda anlaşması bulunmaktadır. Anlaşmalı ülkelere gidecek ve Türkiye’de SGK’lı olan öğrenciler Bursa SGK Genel Müdürlüğü’ne (Demirtaşpaşa) başvurarak aşağıda belirtilen formları ücretsiz olarak alabilirler. Formların alınabilmesi için kabul mektubunuzu ve vize yazınızı ibraz etmeniz gerekmektedir. Ancak, gerekli olan diğer koşullar sağlık yardımı aldığınız kişilerin (anne-babanızın) sigortalılık durumu ile ilgili olduğundan konu hakkında detaylı bilgi için SGK ile iletişime geçebilirsiniz (Tel: 0224 600 1000). Bu formları gideceğiniz ülkelerdeki ilgili sigorta birimine giderek onaylatmanız gerekebilir.

Ülke

Form

ALMANYA

T/A 11

AVUSTURYA

TR/A 3

HOLLANDA

N/TUR 111

BELÇİKA

B.T 8

ROMANYA

R/TR 3

MAKEDONYA

MC/TR 4

LÜKSEMBURG

L/TR 3

ÇEK CUMHURİYETİ

CZ/TR 111

HIRVATİSTAN

HR/TR 3

 

 

2. Bu ülkeler dışındaki ülkelere gidecek olan öğrencilerin özel sağlık sigortası yapmaları gerekmektedir. Sigorta şirketleri ya da bankalar size bu konuda bilgi ve fiyat teklifi verebilirler. BUÜ Erasmus Ofisi hiçbir şahıs ya da şirkete yönlendirme yapmamaktadır. Vize başvurusunda kullandığınız sağlık sigortasını kullanabilirsiniz. Sağlık sigorta poliçesinin İngilizce olmasını talep edin ve üzerinde sigorta numarası ya da referans numarasının yazılı olduğundan emin olun. Değilse bu bilgilerin yer aldığı bir poliçe hazırlanmasını talep edin.
 

Önemli Not: Bazı sigorta tiplerinde poliçe üzerinde başlangıç ve bitiş tarihleriniz doğru gözükse de sigorta kapsamı 90 ya da 92 günle sınırlı olabilmektedir. Özellikle seyahat sağlık sigortalarının böyle bir maddesi bulunmaktadır ve bu tarz sigortalar kesinlikle kabul edilmemektedir. Sigorta poliçenizin orada kalacağınız sürenin tamamını kısıtlamasız bir şekilde kapsaması gerekiyor. Lütfen bu konuyu sigortayı yaptıracağınız yere söyleyin ve poliçelerin sadece ön sayfalarını değil tüm sayfalarını okuyup bu tür bir kısıt olmadığından emin olun.
 

AB vatandaşı olan öğrencilerimiz, eğer varsa, Avrupa Sağlık Sigortası Kartlarını sigorta poliçesi yerine kullanabilirler. Bu kart ile gidilen ülkelerde sağlık hizmeti alınabilir. Ancak, bu karta sahip olmayanlar ayrıca sigorta yaptırmak zorundalar.
 

2. Adım UKEY'e Banka/Sigorta Bilgileri Girişi:
 

Banka hesabınızı açıp sigortanızı yaptırdıktan sonra UKEY'e girip banka hesabınız ve sigorta poliçeniz ile ilgili bazı bilgileri sisteme girmeniz gerekiyor. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi Banka ve Sigorta Bilgileri Ekleme Yönergesi'nde bulabilirsiniz. Bu sayfaya girilecek bilgilerin doğruluğu sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış veya eksik bilgi girdiğiniz takdirde hibeniz hesabınıza yatmayabilir. Bilgileri sisteme 26.12.2018 (15:00) itibarıyla girebilirsiniz.
 

IBAN'ınızı yazarken arada boşluk bırakmayın! Banka ve Sigorta Bilgileri Ekleme Yönergesi'nde görsel olarak bilgi girişlerinin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.
 

Eksik belge ile gelen/eksik belge gönderen veya UKEY'e banka/sigorta bilgilerini girmemiş olan öğrencilerin işlemleri kesinlikle yapılmayacaktır! Bu belgelerden eksikleriniz varsa kabul mektupları ve LA'lar için karşı kurumun ofislerine mail atabilirsiniz. Sigorta ve banka hesabı açılışı bizzat yapmanız gereken işlerdir.
 

Eğer Bursa'da değilseniz ve ofise gelemeyecekseniz sözleşmelerle ilgili alternatif yol şu şekilde:

 1. UKEY'e banka/sigorta bilgileri girişini yapın. IBAN'ı yazarken arada boşluk bırakmayın!
 2. Yukarıda belirtilen tüm belgelerin taramasını bize e-posta ile gönderin (okunaklı olmasına özen gösterin).
 3. Size sözleşmelerinizi ve taahhütnamelerinizi pdf olarak olarak yollayacağız.
 4. Sözleşmenin ve taahhütnamenin ikişer adet çıktısını alın.
 5. Bu belgeleri imzalayıp bize posta/kargo ile gönderin.
   

Adresimiz: Bursa Uludağ Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü (Mühendislik Fakültesi - Uzaktan Eğitim Merkezi), 16059, Görükle, Bursa
 

Erken tarihlerde gidecek olan öğrencilerin bir an önce sözleşmeleri yapmaları çok önemlidir. Sözleşme imzalamadan yurt dışına gidecek öğrencilere hibe ödemesi yapılamayacaktır.

27/12/2018 15:08:10