2018-2019 Bahar Dönemi Erasmus Öğrenim Hareketliliği Başvuruları

 

Bu seçim 2018-2019 yılı bahar dönemi içindir!

2018-2019 akademik yılının bahar yarıyılında Erasmus ile gitmek isteyen öğrenciler bu seçim döneminde başvuru yapmalıdırlar.  Anlaşmalı olduğumuz üniversiteler ve kontenjanları UKEY’de gösterilmektedir. Bölümünüzün anlaşmaları ile ilgili detaylı bilgi almak için mutlaka fakülte/bölüm koordinatörlerinize danışınız.

 

Başvuru:

Erasmus başvuruları 1 Ekim - 21 Ekim 2018 tarihleri arasında online olarak http://ukey.uludag.edu.tr adresinden yapılacaktır. Sistem bu tarihler arasında açık olacaktır ve 21 Ekim 2018 günü saat 23:59'da başvurular sona erecektir. Bu tarihten sonra başvuru yapılamayacaktır.

 

 • Sisteme girmek için Üniversitemiz ana sayfasındaki UKEY butonunu tıkladıktan sonra kullanıcı adı olarak öğrenci numaranızı, şifre olarak otomasyon şifrenizi girmeniz gerekmektedir.
   
 • Giriş yaptıktan sonra “ERASMUS BAŞVURULARI”na tıkladığınızda soldaki sütunda “ERASMUS ÖĞRENİM BAŞVURUSU” butonunu tıklayınız.
   
 • Açılan penceredeki “Yönerge”yi dikkatle okuyunuz ve “Okudum, anladım” kutucuğunu işaretleyip “DEVAM” butonunu tıklayınız.
   
 • Açılan sayfadaki GENEL BİLGİLER ve OKUL BİLGİLERİ sistemden otomatik olarak çekilmektedir. Bu bilgilerinizde (TC kimlik no, Fakülte/Bölüm, Sınıf, GANO gibi) herhangi bir yanlış ya da eksik varsa fakültenizin öğrenci işlerine başvurunuz.
   
 • BAŞVURU BİLGİLERİ ve İLETİŞİM BİLGİLERİ sizin tarafınızdan doldurulacak zorunlu alanlardır. Tamamladıktan sonra BAŞVURUYA DEVAM ET butonunu tıklayınız.
   
 • TERCİH BİLGİLERİ sekmesinde 3 adet tercih yapabilme hakkınız vardır. Tercihlerinizi yaparken derslerinizin uyumu ve dönem tercihi konusunda mutlaka bölüm koordinatörünüzün görüşünü alınız. Her bir tercih için açılan kutu içinden seçim yapınız. Hemen alttaki Anlaşmalı Okullarla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler bölümünde ilgili okulun anlaşma ile belirlenmiş özel şartlarını görebilirsiniz. Tercihinizi yaptıktan sonra “KAYDET” butonunu tıklayınız. Tercih yapmayan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.
   
 • Eğer tercihleriniz dışında bir üniversiteye gitmek istiyorsanız ilgili kutucuğu işaretleyiniz. Bu kutucuğu işaretlemezseniz ve tercih ettiğiniz üniversitelerin kontenjanları dolarsa yerleştirmeniz yapılmaz.
   
 • DİL BİLGİLERİ sekmesinde BUÜ YDYO tarafından yapılan Erasmus Dil Sınavlarına girdiyseniz Yabancı Diliniz ve Puanınız sistemden otomatik olarak çekilecektir. Bu bilgilerde bir hata varsa YDYO ile iletişime geçiniz.
   
 • “Yeni dil bilgisi ekleme” bölümüne varsa girmiş olduğunuz diğer yabancı dil sınav sonucunuzu girebilirsiniz. YDS, TOEFL, UÜDS, YÖKDİL ve Erasmus Belgeli tercihleri yapan öğrenciler sınav sonuç belgelerini başvuru tarihleri arasında önce bölüm koordinatörüne onaylatmalı ve Erasmus Ofisine getirmelidirler.
   
 • Başvuru formunu görüntülemek için tıklayınız yazısını tıklayarak başvurunuzu pdf olarak kendi bilgisayarınıza kaydediniz ve çıktı alarak saklayınız. Bu belge başvuru yaptığınızın göstergesidir. Başvuru süresi bittikten sonra görüntülenemez. Sistemdeki herhangi bir hata nedeniyle başvurunuz ile ilgili sorunlarda bu belgeyi kanıt olarak kullanabilirsiniz.
   
 • Başvuru süresi bitene kadar başvurunuzda istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. En son yaptığınız ve kaydettiğiniz başvuru geçerli olacaktır.
   

Uyarı: Anlaşma güncelleme çalışmaları ilanın yayımlandığı tarihten, başvuru son tarihine kadar sürecektir. Bu nedenle, geçmiş yıllarda sistemde bulunan ancak şu an geçerliliğini yitirmiş kontenjanlar olabileceği gibi, yeni eklenen ve eklenecek kontenjanlar da olabilecektir. Bu nedenle, kontenjan güncellemelerini takip etmeniz ve tercih değişikliği yapmanız gerekiyorsa bir kez daha başvuru yapmanız gerekmektedir. Birden fazla başvuru olması durumunda en son başvuru geçerlidir.

 

Önemli Bilgi: Ukey’de anlaşmalı olunan üniversitelerin kontenjanları belirtilmektedir.  Üniversite isminin yanındaki parantezde taksim işaretinin solundaki rakam toplam kontenjanı, sağındaki rakam ise; bahar dönemi için kalan kontenjanı belirtmektedir. (Örnek; 3/1 yazan bir üniversitenin toplam 3 kontenjanından 1 kontenjanı bahar dönemi için kalmıştır demektir.)

 

Sistemde kontenjanı kalmamış üniversitelerin de ismi çıkmaktadır, 0 (sıfır) kontenjanı olan üniversitelere tercih yapılmaması tavsiye edilmektedir.

 

ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU KRİTERLERİ

 

1. Genel Akademik Not Ortalaması (GANO):

 

Başvuru için GANO ön lisans ve lisans düzeyinde 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ise 2.50/4.00 olmalıdır. Sistem başvuru tarihi itibarıyla en güncel GANO’nuzu baz alır.

2. Yabancı Dil:

 

Erasmus+ kapsamında minimum dil seviyesi B1 (60-74 Puan arası) olarak belirlenmiştir. Anlaşmalı olduğumuz bazı üniversiteler bunların dışında ve üzerinde koşullar isteyebilmektedir. Örneğin, bazı üniversiteler İngilizceden en az 75 puan (B2) isterken bazıları sadece Almanca puanını kabul etmektedir. Bu tür durumlarla ilgili olarak başvuru öncesinde ilgili dil kriterlerini web sayfamızdaki ikili anlaşmalar bölümüzde görebilirsiniz. Mutlaka fakülte/bölüm koordinatörlerinden bilgi alınız.

 

UÜ Erasmus Yabancı Dil Sınavına girmiş olan öğrenciler sınava girdikleri dilin yanındaki kutucuğu işaretledikleri zaman sınav sonuçları ve sınav tarihi otomatik olarak hücreye yansıyacaktır. Birden fazla sınava girmiş olan öğrencilerin en yüksek sınav puanı geçerlidir. Sınav sonuç belgesi ibraz etmenize gerek yoktur. İngilizce ve başka bir dilden daha sınava giren öğrencilerin puanları değerlendirilirken tercih edecekleri üniversitenin eğitim dili baz alınır. Örneğin, İngilizceden 70, Almancadan 90 almış olan bir öğrenci Almanca eğitim veren bir üniversiteye yerleştirilecekse Almanca puanı, İngilizce eğitim veren bir üniversiteye yerleştirilecekse İngilizce puanı değerlendirilmeye alınır. Dolayısıyla, bu fark öğrencinin bölüm içerisindeki başarı sırasını değiştirebilir. Böyle durumlarda hangi sınavın değerlendirilmeye alınacağı bölüm koordinatörü tarafından belirlenir ve sisteme girilir. UÜ Erasmus Yabancı Dil Sınavı sonucunuzdan hangisini kullanmak istiyorsanız sağdaki “Seçili” kutucuğunu işaretleyiniz.

 

Farklı bir dil sınavına (örn: İtalyanca, İspanyolca, vs. ya da YDS, TOEFL, DELF, TestDAF gibi) girmiş olan öğrenciler puan, sınav adı ve tarihini kendileri gireceklerdir. Girilen sınav puanı 100 üzerinden değilse puan girildikten sonra sistem tarafından otomatik olarak dönüştürülecektir. Farklı sınavlara ait sonuç belgeleri başvurunun bittiği 18 Ekim 2018 tarihine kadar bölüm koordinatörüne onaylatıldıktan sonra Erasmus Ofisine teslim edilmelidir. Belirtilen tarihe kadar belge getirilmemesi durumunda başvuru geçersiz sayılır. Kabul edilen dil sınavları: Uludağ Üniversitesi Erasmus Dil Sınavı, Uludağ Üniversitesi Erasmus Dil Kursu Sonuçları, Uludağ Üniversitesi Dil Sınavı (UÜDS), YDS, YÖKDİL, TOEFL, DELF ve TestDAF.

 

3. Kredi Yükü:

 

Erasmus Öğrenim Hareketliliğinden yararlanabilmek için gidilecek dönemde 30 AKTS’lik ders yükünün olması gerekmektedir. Bu kriter tam zamanlı öğrencilik kavramı ile ilişkilidir. 30 AKTS’den daha az ders yükü kalmış olan öğrenciler hareketlilikten yararlanamaz. Örneğin, normal öğrenim süresini tamamlayıp sadece iki ders için öğrenimini beşinci yılına uzatmış olan bir öğrenci hareketlilikten yararlanamaz. Benzer şekilde, üçüncü yılındayken dördüncü yılın derslerini üstten almış ve geçmiş olan öğrenciler dördüncü yılları itibarıyla 30 AKTS’nin altında ders yüküne sahiplerse programa dahil olamazlar. En az 30 AKTS ders yükü, daha önce alınmamış ya da alınıp geçilememiş dersler anlamına gelir; alınan ve geçilen derslerin tekrar alınması ya da fazla kredi alınması bu şartı sağlamamaktadır.

 

Hibeler:

 

2018-2019 akademik yılında geçerli olan ve Ulusal Ajans tarafından belirlenen hibe miktarları aşağıdaki gibidir.

Hayat pahalılığına göre ülke türleri

Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler

Aylık Öğrenci Öğrenim Hibesi (€)

1. ve 2. Grup Program Ülkeleri

Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Norveç, Portekiz, Yunanistan

500

3. Grup Program Ülkeleri

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya

300

 

 

Sonuçlar ve Oryantasyon:

 

Seçim sonuçları 24 Ekim 2018 Çarşamba günü Uluslararası İlişkiler Ofisi web sayfasından (intoffice.uludag.edu.tr) ilan edilecek ve oryantasyon programı 26 Ekim 2018 Cuma günü Rektörlük Şehit Uzman Onbaşı Sinan Yaylı Salonunda saat 10:00-12:00 arasında yapılacaktır. Oryantasyon programına seçilmiş olan tüm öğrencilerin katılımı zorunludur. Zaruri sebeplerden dolayı katılamayacak olan öğrencilerin durumlarını yazılı olarak Uluslararası İlişkiler Ofisine bildirmeleri gerekmektedir.

 

UYARILAR:

 

Bazı ülkelerle vize başvuruları konusunda sorunlar yaşanmakta ve bu sorunlar zaman zaman öğrencilerin ilgili ülkelere gidememelerine sebep olmaktadır. Aşağıda son zamanlarda yaşanan ve Erasmus Ofisinin bilgisi dahilinde olan sorunların bir kısmı verilmektedir.

 

 • Almanya: Bazı öğrencilerden Almanya'da açılmış banka hesabı istiyor.
   
 • Çekya: Çok uzun sürede vize veriyor. Vizenin çıkması 60 gün sürebiliyor.
   
 • Slovakya: Çok uzun sürede vize veriyor. Vize yazısının Slovakya'daki bir tercüman tarafından tercüme edilmesini talep ediyor ve tercüme ücreti olarak sayfa başına 30 Euro isteniyor.
   
 • İtalya: Genelde yabancı uyruklu öğrencilere vize vermiyor.
   

Başvuru yaparken lütfen bu bilgiler ışığında tercihlerinizi yapın.

 

Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Dikkatine!

 

Tıp Fakültesi’nin Erasmus Öğrenim Hareketliliği kapsamında anlaşmalı olduğu kurumlar ile ilgili geçerli olan koşullar anlaşma listesinde verilmiştir ve öğrencilerin bu koşulları göz önünde bulundurarak tercih yapmaları gerekmektedir.

 

Bahsi geçen koşulların yanı sıra, her kurumun öğrenim programı her öğrenciye uymamakta ve Erasmus Öğrenim Hareketliliğinin şartı olan dönemlik 30 AKTS alınması/tanınması ve karşı kurumdan not dökümü (Transcript of Records [ToR]) belgelerinin alınması konusunda sorun yaşanmaktadır.

 

Öncelikle, genel bir kural olarak, Erasmus Öğrenim Hareketliliği ile yurtdışına giden her öğrenci karşı kurumdan 30 AKTS almalı ve bu krediler BUÜ’de de 30 AKTS’lik ders ile eşleştirilmelidir. Diğer bir genel kural ise; hareketlilik sonrasında karşı kurumdan orada alınan derslerin kredi miktarlarını ve alınan notları gösteren ToR belgelerinin alınmasıdır.

 

Seçilmiş olduğunuz kurumlar bu koşulları sağlayamıyorsa Erasmus Öğrenim Hareketliliğinden yararlanmanız mümkün değildir.

 

Erasmus Programı’nın Türkiye’deki yürütücüsü olan Ulusal Ajans’ın konuya yaklaşımı bu durumdaki Tıp öğrencilerini esnekliğe daha fazla imkan tanıyan ve AKTS şartı gerektirmeyen Erasmus Staj Hareketliliğine yönlendirmek şeklindedir.

 

BUÜ Erasmus Ofisi bu bilgilendirmeyi yapmakla birlikte Erasmus Öğrenim Hareketliliği başvurularını açık tutmaktadır. Ancak, kazanmanız durumunda yaşanabilecek sorunlar konusunda sorumluluk öğrenciye aittir.

 

Herkese başarılar,                                                                                                         

Bursa Uludağ Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Ofisi

03/10/2018 14:36:44