2018 Güz Dönemi Erasmus Öğrenim Hareketliliği Başvuruları Hk.

 

Uludağ Üniversitesi Erasmus Online Başvuru Sistemi Hakkında Bilgi

Bu seçim 2018-2019 yılı güz dönemi - 1yıl içindir!

2018-2019 akademik yılının güz yarıyılında veya 1 yıl süreliğine Erasmus ile gitmek isteyen öğrenciler bu seçim döneminde başvuru yapmalıdırlar.  Normal şartlarda tüm öğrenciler sadece bir dönemliğine gideceklerdir. Sadece gidilecek kurumun eğitim programının bir yıl sürmesi durumunda bir yıl (iki dönem) için gidilebilir. Anlaşmalı olduğumuz üniversiteler ve kontenjanları UKEY’de gösterilmektedir. Bölümünüzün anlaşmaları ile ilgili detaylı bilgi almak için mutlaka fakülte/bölüm koordinatörlerinize danışınız. 

ÖNEMLİ NOT: Bahar dönemi Erasmus öğrenim hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrenciler, bir sonraki başvuru döneminde (Eylül/Ekim 2018) bu başvurudan kalan kontenjanlara göre başvuru yapabileceklerdir.  Eylül/Ekim 2018 başvuru dönemi, kalan kontenjanlar doğrultusunda olup, bu başvuruda kontenjanı dolan bölümler için bahar döneminde boş kontenjan olmayabilir.

Başvuru:

Erasmus başvuruları 12 Şubat - 04 Mart 2018 tarihleri arasında online olarak http://ukey.uludag.edu.tr adresinden yapılacaktır. Sistem bu tarihler arasında açık olacaktır ve 04 Mart 2018 günü saat 23:59'dan sonra sisteme giriş yapılamayacaktır.

 • Sisteme girmek için Üniversitemiz ana sayfasındaki UKEY butonunu tıkladıktan sonra kullanıcı adı olarak öğrenci numaranızı, şifre olarak otomasyon şifrenizi girmeniz gerekmektedir.
 • Giriş yaptıktan sonra “ERASMUS BAŞVURULARI”na tıkladığınızda soldaki sütunda “ERASMUS ÖĞRENİM BAŞVURUSU” butonunu tıklayınız.
 • Açılan penceredeki “Yönerge”yi dikkatle okuyunuz ve “Okudum, anladım” kutucuğunu işaretleyip “DEVAM” butonunu tıklayınız.
 • Açılan sayfadaki GENEL BİLGİLER ve OKUL BİLGİLERİ sistemden otomatik olarak çekilmektedir. Bu bilgilerinizde (TC kimlik no, Fakülte/Bölüm, Sınıf, GANO gibi) herhangi bir yanlış ya da eksik varsa fakültenizin öğrenci işlerine başvurunuz.
 • BAŞVURU BİLGİLERİ ve İLETİŞİM BİLGİLERİ sizin tarafınızdan doldurulacak zorunlu alanlardır. Tamamladıktan sonra BAŞVURUYA DEVAM ET butonunu tıklayınız.
 • TERCİH BİLGİLERİ sekmesinde 3 adet tercih yapabilme hakkınız vardır. Tercihlerinizi yaparken derslerinizin uyumu ve dönem tercihi konusunda mutlaka bölüm koordinatörünüzün görüşünü alınız. Her bir tercih için açılan kutu içinden seçim yapınız. Hemen alttaki Anlaşmalı Okullarla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler bölümünde ilgili okulun anlaşma ile belirlenmiş özel şartlarını görebilirsiniz. Tercihinizi yaptıktan sonra “KAYDET” butonunu tıklayınız. Tercih yapmayan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.
 • Eğer tercihleriniz dışında bir üniversiteye gitmek istiyorsanız ilgili kutucuğu işaretleyiniz. Bu kutucuğu işaretlemezseniz ve tercih ettiğiniz üniversitelerin kontenjanları dolarsa yerleştirmeniz yapılmaz.
 • DİL BİLGİLERİ sekmesinde UU YDYO tarafından yapılan Erasmus Dil Sınavlarına girdiyseniz Yabancı Diliniz ve Puanınız sistemden otomatik olarak çekilecektir. Bu bilgilerde bir hata varsa YDYO ile iletişime geçiniz.
 • “Yeni dil bilgisi ekleme” bölümüne varsa girmiş olduğunuz diğer yabancı dil sınav sonucunuzu girebilirsiniz. YDS, TOEFL, UÜDS ve ve Erasmus Belgeli tercihleri yapan öğrenciler sınav sonuç belgelerini başvuru tarihleri arasında önce bölüm koordinatörüne onaylatınız ve Erasmus Ofisine getiriniz.
 • Başvuru formunu görüntülemek için tıklayınız yazısını tıklayarak başvurunuzu pdf olarak kendi bilgisayarınıza kaydediniz ve çıktı alarak saklayınız. Bu belge başvuru yaptığınızın göstergesidir. Başvuru süresi bittikten sonra görülemez. Sistemdeki herhangi bir hata nedeniyle başvurunuz ile ilgili sorunlarda bu belgeyi kanıt olarak kullanabilirsiniz.
 • Başvuru süresi bitene kadar başvurunuzda istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. En son yaptığınız ve kaydettiğiniz başvuru geçerli olacaktır.

Uyarı: Anlaşma güncelleme çalışmaları ilanın yayımlandığı tarihten, başvuru son tarihine kadar sürecektir. Bu nedenle, geçmiş yıllarda sistemde bulunan ancak şu an geçerliliğini yitirmiş kontenjanlar olabileceği gibi, yeni eklenen ve eklenecek kontenjanlar da olabilecektir. Bu nedenle, kontenjan güncellemelerini takip etmeniz ve tercih değişikliği yapmanız gerekiyorsa bir kez daha başvuru yapmanız gerekmektedir. Birden fazla başvuru olması durumunda en son başvuru geçerlidir.

 

 

 

ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU KRİTERLERİ

 1. Genel Akademik Not Ortalaması (GANO):

Başvuru için asgari şartlar GANO’nun önlisans ve lisans düzeyinde 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ise 2.50/4.00 olmalıdır. Sistem başvuru tarihi itibarıyla en güncel GANO’nuzu baz alır.

 1. Yabancı Dil:

Erasmus+ kapsamında minimum dil seviyesi B1 (60-74 Puan arası) olarak belirlenmiştir. Anlaşmalı olduğumuz bazı üniversiteler bunların dışında ve üzerinde koşullar isteyebilmektedir. Örneğin, bazı üniversiteler İngilizceden en az 75 puan (B2) isterken bazıları sadece Almanca puanını kabul etmektedir. Bu tür durumlarla ilgili olarak başvuru öncesinde ilgili dil kriterlerini web sayfamızdaki ikili anlaşmalar bölümüzde görebilirsiniz. Bu konuda mutlaka fakülte/bölüm koordinatörlerinden bilgi alınız.

UÜ Erasmus Yabancı Dil Sınavına girmiş olan öğrenciler sınava girdikleri dilin yanındaki kutucuğu işaretledikleri zaman sınav sonuçları ve sınav tarihi otomatik olarak hücreye yansıyacaktır. Birden fazla sınava girmiş olan öğrencilerin en yüksek sınav puanı geçerlidir. Sınav sonuç belgesi ibraz etmenize gerek yoktur. İngilizce ve başka bir dilden daha sınava giren öğrencilerin puanları değerlendirilirken tercih edecekleri üniversitenin eğitim dili baz alınır. Örneğin, İngilizceden 70, Almancadan 90 almış olan bir öğrenci Almanca eğitim veren bir üniversiteye yerleştirilecekse Almanca puanı, İngilizce eğitim veren bir üniversiteye yerleştirilecekse İngilizce puanı değerlendirilmeye alınır. Dolayısıyla, bu fark öğrencinin bölüm içerisindeki başarı sırasını değiştirebilir. Böyle durumlarda hangi sınavın değerlendirilmeye alınacağı bölüm koordinatörü tarafından belirlenir ve sisteme girilir. UÜ Erasmus Yabancı Dil Sınavı sonucunuzdan hangisini kullanmak istiyorsanız sağdaki “Seçili” kutucuğunu işaretleyiniz.

Farklı bir dil sınavına (örn: İtalyanca, İspanyolca, vs. ya da YDS, YÖKDİL, TOEFL, DELF, TestDAF gibi) girmiş olan öğrenciler puan, sınav adı ve tarihini kendileri gireceklerdir. Girilen sınav puanı 100 üzerinden değilse puan girildikten sonra sistem tarafından otomatik olarak dönüştürülecektir. Farklı sınavlara ait sonuç belgeleri başvurunun bittiği 04 Mart 2018 tarihine kadar bölüm koordinatörüne onaylatıldıktan sonra Erasmus Ofisine teslim edilmelidir. Belirtilen tarihe kadar belge getirilmemesi durumunda başvuru geçersiz sayılır. YÖKDİL sınav sonucunu girmek isteyen öğrenciler, sistemde YDS seçerek sınav puanlarını sisteme girebilirler. Kabul edilen dil sınavları: Uludağ Üniversitesi Erasmus Dil Sınavı, Uludağ Üniversitesi Erasmus Dil Kursu Sonuçları, Uludağ Üniversitesi Dil Sınavı (UÜDS), YDS, YÖKDİL, TOEFL, DELF ve TestDAF.

 1. Kredi Yükü:

Erasmus Öğrenim Hareketliliğinden yararlanabilmek için gidilecek dönemde 30 AKTS’lik ders yükünün olması gerekmektedir. Bu kriter tam zamanlı öğrencilik kavramı ile ilişkilidir. 30 AKTS’den daha az ders yükü kalmış olan öğrenciler hareketlilikten yararlanamaz. Örneğin, normal öğrenim süresini tamamlayıp sadece iki ders için öğrenimini beşinci yılına uzatmış olan bir öğrenci hareketlilikten yararlanamaz. Benzer şekilde, üçüncü yılındayken dördüncü yılın derslerini üstten almış ve geçmiş olan öğrenciler dördüncü yılları itibarıyla 30 AKTS’nin altında ders yüküne sahiplerse programa dahil olamazlar. En az 30 AKTS ders yükü, daha önce alınmamış dersler anlamına gelir; alınan ders(ler)in tekrar alınması ya da fazla kredi alınması bu şartı sağlamamaktadır.

Hibeler: 2018 yılında geçerli olacak hibe tutarları Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ilan edildikten sonra www.intoffice.uludag.edu.tr adresinde duyurulacaktır.

Hayat pahalılığına göre ülke türleri

Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler

Aylık Öğrenci Öğrenim Hibesi (€)

1. ve 2. Grup Program Ülkeleri

Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Norveç, Portekiz, Yunanistan

500

3. Grup Program Ülkeleri

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya

300

 

 

Sonuçlar ve Oryantasyon:

Seçim sonuçları 09 Mart 2018 Cuma günü UKEY’de ilan edilecek ve oryantasyon programı 16 Mart 2018 Cuma günü yapılacaktır. Oryantasyon toplantısı saati ve yeri daha sonra www.intoffice.uludag.edu.tr adresinden duyurulacaktır. Oryantasyon programına seçilmiş olan tüm öğrencilerin katılımı zorunludur. Zaruri sebeplerden dolayı katılamayacak olan öğrencilerin durumlarını yazılı olarak Uluslararası İlişkiler Ofisine bildirmeleri gerekmektedir. Mazeretsiz olarak oryantasyon toplantısına katılmayan öğrencilerin bir sonraki Erasmus öğrenim veya staj hareketliliğine başvurularında, ortalama puanlarından 5 puan düşürülür.

 

Uludağ Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Ofisi

13/02/2018 10:43:42